Blog

Yayınlarımızı takip edin!

Temel e-Fatura ile Ticari e-Fatura Arasındaki Fark Nedir?

Temel e-Fatura ile Ticari e-Fatura Arasındaki Fark Nedir?
Görüntülenme: 2974
25 Oca 2021

e-Fatura ile alakalı yazılarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Bugün başlıktan da anlayacağınız üzere, bu yazımızda iki fatura arasındaki farklardan bahsedeceğiz.

Şirketinizi tam anlamıyla e-Faturaya geçirdiğiniz zaman karşınıza iki başlık çıkacak. Bu başlıklardan birisi temel e-Fatura diğeri ise ticari e-Fatura’dır. Peki bu iki terimin arasındaki fark nedir?

e-Fatura Nedir?

Daha önce de sizlere aktardığımız gibi, şimdi de aktarmakta fayda gördük. e-Fatura elektronik ortamda hazırlanan aynı zamanda karşı taraf ile hazırlanan bir fatura türüdür. Faturayı düzenledikten sonra, gönderdiğiniz tarafın e-Fatura sistemine sahip olup olmadığını tanımlanır ve ilgili fatura ona göre gönderilir.

Temel Fatura Nedir?

Düzenlediğiniz faturanın göndericiden alıcıya ulaşmasını sağlayan e-Fatura türüdür. Faturayı teslim alacak kişi (üzerinde herhangi bir sorun olmadığı sürece) faturayı teslim almakla yükümlüdür. Faturayı alan kişinin Temel e-Faturayı reddetme gibi bir şansı yoktur.

Ticari Fatura Nedir?

Temel Fatura’nın tam tersine, bu faturayı alan kişi faturayı red, kabul ya da iptal etme hakkına sahiptir. Fatura kesildikten sonra sistem, alıcının faturayı kabul edip etmemesini bekler.

İkisi Arasındaki Fark Nedir?

Temel e-Fatura’da sistem üzerinden e-Fatura seçimi yapıp aynı şekilde göndermeniz durumunda karşı tarafın onayını beklemez. Otomatik olarak onaylanmış sayılır. Ticari e-Fatura’da ise Bu fatura karşı tarafa gönderilmesi durumunda, ilgili tarafa onay ya da red seçenekleri sunulur. Karşı taraf, faturayı incelenip onaylar, red edilebilir farklı seçenek olan iade yanıtı da verebilir.

Temel e-Fatura’da teknik bir hata olması durumunda veyahut karşı tarafın faturayı reddetmesi durumunda e-Fatura iade ya da iptal edilebilir,

Ticari e-Fatura’da verilen yanıtın durumuna göre, sistemde otomatik olarak red veya onaylandı yazısı düşer. Bu işlem tamamı ile 1. Maddenin sonucuna göre otomatik olarak sistem tarafından yapılır.

İkisi arasındaki en büyük farkı yukarıdaki tabloya bakarak rahat bir şekilde anlayabilirsiniz. Tabloyu incelediğinizde ikisi arasında aşırı bir büyük farkın olmadığını sizler de göreceksiniz. Tek farkları otomatik olarak onaylanıp onaylanmadığı konusudur. Ve ince detayları da atlamamak gerekir. Bu yazıda aktaracaklarımız bunlardan ibaret. Konu hakkında kafanıza takılan soru olması durumunda yorum kısmına yorum yaparak aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Bizi takip etmeye devam edin.

Henüz bir yorum yazılmamış...

Bir yorum bırakın!

83108

Karakter Limiti 400