Blog

Yayınlarımızı takip edin!

Kimleri İçin E-Fatura Zorunludur?

Kimleri İçin E-Fatura Zorunludur?
Görüntülenme: 1897
25 Oca 2021

e-Ticaret ile uğraşan esnafların, merakla beklediği sorulardan biri ise e-Fatura’nın kullanımı hakkındadır. Satışlarını gerçekleştirmelerinin ardından normal faturanın yanında bir de e-Fatura yollayacaklar mı sorusu kafalarda büyük bir soru işareti bırakıyor. Aslına bakacak olursanız, e-Fatura yollandığı zaman bir de yanında normal fatura yollamanıza gerek kalmıyor. e-Fatura’ya geçilme sebeplerinden birisi en başta kağıt israfını önlemek olarak geçiyor. Devletimizin, tasarruf konusundaki çözümlerini daha da çok uygulamaya geçirme konusundaki başlattığı projedir.

e-Fatura’ya Geçiş Zorunluluğu

İçişleri bakanlığının belirlediği tarih tam olarak 01.07.2020 tarihinden itibaren kapsam içerisinde olacak işyerlerinin bu uygulamaya bir an önce dahil olması gerekiyor. Bunun yanında komisyoncu, tüccar olarak gıda-sebze meyve işi ile uğraşan ve bu uygulamaya dahil olma kapsamı içerisinde yer alan işyerlerinin de 01.01.2020 tarihinden itibaren bu uygulamaya resmi olarak geçmesi gerekmektedir.

e-Fatura’ya Geçiş Zorunluluğu Olanların Şartları

  • 2018 yılında ve aynı zamanda bu seneyi takip eden senelerde brüt satış miktarı en az 5.000.000 TL ve bunun üzeri olan işyerleri
  • Benzinciler, ya da madeni yağ işleri ile uğraşan iş yerleri. EPDK Lisansı olan bütün işyerleri buna dahildir.
  • Üretim yapan, ihracat yapan firmalar. Bunun için ÖTV’ye tabi bazı malları üretiyor olmanız gerek.
  • İnternet üzerinden danışmanlık, aracılık tarzında hizmet veren firmalar
  • Sebze-Meyve komisyoncuları ya da buna benzer iş ile uğraşan iştirakler.

Bu şartları sağlayan bütün firma ya da iştiraklerinin bu uygulamaya geçmesi gerekiyor. Aksi taktirde teftiş durumlarında ya da kontrol aylarında ceza yiyebilme olasılığınız mümkün. Buna dikkat ederek yukarıda belirtilen tarihler arası içerisinde belgelerinizi eksiksiz tamamlayarak bu uygulamaya bir an önce dahil olmanız gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen şartlar ve bu şartlara bağlı olan maddelerin hepsi resmi makamlardan alınmıştır. Hiçbir şekilde internet üzerinden bulunan kulaktan dolma bilgiler ile hazırlanmış bir yazı değildir. İlgili maddelerin kaynağına Resmî Gazetede yayımlanan maddeler üzerinden de ulaşabilmeniz mümkün.

Konuyu toparlayacak olursak hem şirketinizin kâğıt tasarrufu için hem de ülkemizdeki kâğıt israfını engelleyebilmeniz adına bu uygulamaya geçmenizi tavsiye etmekteyiz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi zaten geçmemeniz durumunda cezaî işlemlere tabi tutulabilmeniz söz konusu olacaktır.

Henüz bir yorum yazılmamış...

Bir yorum bırakın!

50990

Karakter Limiti 400